Zbavte se finančních zlozvyků
Led 02, 2019 Finanční rádce No responses

Nulový přehled o rozpočtu, hromadění zásob nebo impulsivní nakupování. Tyhle a další zlozvyky vás pravidelně vzdalují od dostatku financí. Přečtěte si, jak se jich zbavit a konečně ušetřit.

1. Mějte výdaje pod kontrolou

Prvním pravidlem pro získání větší finanční svobody a ušetření peněz je sestavení rozpočtu. Není to vůbec tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí vám jednoduchá tabulka nebo chytrá aplikace v mobilu. Důležité je všechno zapisovat hned, abyste na nic nezapomněli. Jak si sestavit perfektní rodinný rozpočet, se dočtete v článku Jak ohlídat rodinný rozpočet.

2. Nedělejte si nadbytečné zásoby

Plná spíž i lednice se může zdát jako životní úspěch, ale opravdu toho spotřebujete tolik? Ročně vyhodí průměrný Čech až 80 kilo jídla. V plné lednici máme tendenci dávat potraviny, které jsou tam delší dobu, dozadu. Zapomínáme hlídat dobu spotřeby nebo můžeme zjistit, že daná potravina nikomu v rodině nechutná. Dejte si proto pozor na rádoby výhodná rodinná balení nebo 3+1 balíčky. Zamyslete se nad tím, jestli ve svojí domácnosti opravdu dané suroviny spotřebujete v tak velkém množství.

3. Nakupujte jen s nákupním seznamem

Impulzivní nakupování je jeden z nejhorších finančních zlozvyků. Kolikrát už se vám stalo, že jste šli do obchodu jen pro jednu věc a skončili jste s dvěma plnými taškami? Řešením je nákupní seznam. Je jedno, že na něm budete mít třeba jen tři položky, hlavně se ho držte. V prodejně jděte přesně jen na místa, kde se nachází věci z vašeho seznamu. Vyhněte se slevovým košům a výhodným nabídkám věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. Pamatujte, že obchod myslí hlavně na svoje výnosy. Vy zase myslete na svoji peněženku.

4. Hledejte a porovnávejte

V případě, že kupujete něco většího, jako je nový televizor, dovolená, auto a podobně, dejte si s nákupem na čas. V době online nakupování máte jako zákazník jedinečnou možnost si dopředu všechno prověřit. Najít tu nejlepší nabídku, přečíst si recenze nebo si mezi sebou jednotlivé zboží porovnat. Využijte toho a nenechte se zlákat první nabídkou, kterou najdete.

5. Dejte si limit na útratu

Nakupování je pro spoustu lidí formou relaxu a zábavy. Přestože šetříte, neměli byste ztratit z nakupování radost. Ať už jste vysazeni na nakupování oblečení, dekorací, kosmetiky nebo knih, jednoduše si nastavte limit, který za nákup svých oblíbených věcí nepřekročíte. Ideální je vybrat si jen hotovost a kartu nechat doma, tak budete mít jistotu, že opravdu utratíte jen to, co máte reálně u sebe.

6. Vyhněte se slibům na rychlé zbohatnutí

Odkládat peníze bokem a vytvářet si finanční rezervu je skvělý zvyk. Než ale svoje peníze do něčeho vložíte, pečlivě danou nabídku zvažte. Nejlepší je poradit se s odborníkem, o kterém víte, že se v investování skutečně vyzná a věříte mu. Dejte si pozor na sliby rychlého zbohatnutí nebo příliš riskantní investice.

7. Půjčujte si s rozmyslem

Nejen při investicích, ale i při půjčování peněz byste měli mít vše důkladně promyšlené. Porovnejte si nabídky a zjistěte, který úvěr se vám vyplatí. Pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte se odborníka. V ACEMA s vámi projdeme celou smlouvu a vysvětlíme vám vše potřebné. Vaši žádost posoudíme do 48 hodin.

Zpět na domovskou stránku