Výhody a nevýhody paušálních výdajů
Úno 25, 2019 Aktuality No responses

Využít paušální výdaje při daňovém přiznání, nebo ne? Zvažujete jejich využití, ale nevíte, co od toho čekat? Sepsali jsme pro vás jejich výhody a nevýhody!

Co jsou paušální výdaje

Při dokládání výdajů při podnikání existují dvě metody:

  1. předložení kompletní dokumentace výdajů, všech účtenek a faktur, které pokrývají samotný chod vašeho podnikání, např. náklady na nájem a provoz kanceláře nebo dílny, na provoz služebního vozu, nákup techniky nebo materiálů atd.
  2. paušální výdaje, kdy se pracuje se souhrnnou procentuálně stanovenou částkou bez ohledu na reálné výdaje. Procenta se stanovují podle typu podnikání a do jisté míry reflektují jeho náročnost na zdroje.
Příjem podle druhu činnosti Paušál Maximální paušální výdaje
Pronájem nemovitostí 30 % 300.000 Kč
Nezávislá povolání (např. architekti)

Užití průmyslových a autorských práv

Jiné podnikání (např. lékaři, právníci, poradci)

40 %  

400.000 Kč

Živnostenské podnikání ostatní (mimo řemeslného) 60 % 600.000 Kč
Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství

Řemeslné podnikání (např. tesař, zedník)

80 % 800.000 Kč

Pozn. Ministerstvo Financí pracuje na návrhu, který by měl od roku 2019 částku maximálních paušálních výdajů až zdvojnásobit.

Pro koho se paušál hodí

Na první pohled se paušál jeví jako jednoduché řešení daní, je tak ideální pro všechny začínající podnikatele, nebo ty, kteří mají podnikání jako vedlejší příjem. Mezi jeho nesporné výhody patří:

  • Vzhledem k výši procent se dá očekávat relativně nízký základ daně.
  • Snadná evidence financí – podnikatel musí evidovat pouze své příjmy ať už vyplacené v hotovosti nebo na podnikatelský účet. Dále eviduje pouze úroky připsané na podnikatelský účet.
  • Jednoduchá administrativa – tu ocení každý, kdo si dělá daňové přiznání sám. I účetní nebo daňoví poradci si ale za práci spaušálem účtují méně peněz než při řešení reálných výdajů.
  • Nezávaznost – tedy možnost přejít na klasické dokládání reálných výdajů.

Nevýhody paušálu

Využitím daňového paušálu se vzdáváte řady výhod a slev nebo je můžete využít jen s dodatečnou podmínkou.

  • Omezení slevy na manželku – Pokud daníte částku vyšší než 1 mil. Kč slevu na manželku uplatnit nemůžete. Zvláště pokud se vaše polovička chystá na mateřskou dovolenou, mohla by vám tato výhoda chybět.
  • Paušál jde využít jen do určité částky, viz naše tabulka.
  • Náklady na podnikání můžou být reálně vyšší, než kolik by pokryl paušál. To si musíte důkladně propočítat – v takové situaci byste totiž mohli mít ještě nižší základ daně.

Ať už daňový paušál využijete nebo ne, nezapomeňte se včas připravit na podání daňového přiznání. Všechna důležitá data najdete v našem stručném daňovém kalendáři pro rok 2019.