Výhody a nevýhody konsolidace
Lis 22, 2018 Finanční rádce No responses

Efektivnější splácení, nižší částka i peníze navíc. Konsolidace vám může přinést spoustu výhod. Přesto byste si její sjednání měli důkladně promyslet a porovnat různé nabídky. Zjistěte víc o kladech a úskalích konsolidace.

Co je konsolidace

Konsolidace je sloučení minimálně dvou úvěrů do jedné půjčky. Poskytovatel konsolidace za vás uhradí všechny současné závazky včetně poplatků navíc. Vynaložené náklady sečte a v jejich výši vám nabídne úvěr s lepšími splátkovými podmínkami.

Výhody
1. Efektivita a jednoduchost
Sloučení všech půjček do jedné vám zajistí lepší přehled ve vašich splátkách. Nebudete si muset hlídat všechny poplatky, data splácení nebo aktuální výhody u všech vašich splátek. Jednoduše se tak vyhnete i tomu, že na něco zapomenete. Váš finanční rozpočet se díky tomu stane efektivnějším a jednodušším.

2. Nižší měsíční splátky
Další podstatnou výhodou konsolidace je snížení měsíční splátky. Většinou se tak stane díky prodloužení splatnosti. Snížení měsíční splátky může hodně ulehčit vašim rodinným financím. Dejte si ale pozor, aby vás lepší finanční situace nesváděla příliš utrácet. Mohli byste pak lehce spadnout do dluhové pasti.

3. Nižší celková cena zaplacená za úvěr
Když sloučíte všechny půjčky do jedné, odpadnou vám poplatky za vedení jednotlivých účtů, trvalé příkazy a další. I když se jedná o malé částky, ve výsledku může jejich odečtení pomoct snížení celkové ceny úvěru.

4. Peníze navíc
Některé typy konsolidací nabízejí i další peníze navíc. To se může hodit, pokud potřebujete renovovat nemovitost nebo dokoupit materiál pro vaši společnost. I s penězi navíc může být konsolidace pořád výhodnější než vedení několika různých půjček.

Nevýhody
1. Prodloužení doby splácení
Pro někoho může být představa dalších 5 let splácení nepříjemná, jinému může vytrhnout trn z paty. Výsledná délka splácení po konsolidaci je vždycky individuální. Záleží na tom, jaké půjčky se slučují. Důležitý je individuální přístup ze strany poskytovatele.

2. Sankce za předčasné splacení
Než podepíšete smlouvu, měli byste znát všechny náležitosti. Včetně toho, co se stane, pokud se rozhodnete sloučenou půjčku splatit dřív. Někteří poskytovatelé za předčasné splacení udělují sankci. Ta může navýšit výslednou částku za úvěr i o několik procent. Proto je lepší se informovat dopředu.

3. Dodatečné povinnosti
Ani sloučením půjček se nezbavíte nejrůznějších povinností. Dané datum splácení, vyřízení všech potřebných dokumentů a nastavení splátek je třeba vždycky vyřídit. Hodně záleží na poskytovateli konsolidace, jestli vám peníze na sloučení půjček dá přímo nebo se o celý proces postará sám.

4. Odmítnutí od banky
Ke konsolidaci úvěrů je u většiny bankovních institucí potřeba dodat velké množství podkladů a dokladů (smlouvy o stávajících půjčkách a jejich nedoplatku, potvrzení o příjmech, kontrola v registru dlužníků, exekuce a další). V případě, že nesplňujete požadavky dané banky, buďte připraveni na zklamání. Než se rozhodnete pro konsolidaci, je lepší porovnat více nabídek.

Při žádosti o konsolidaci je třeba vzít v potaz všechny výhody a nevýhody. Zajistěte si klidnější spánek a konsolidujte si úvěry s ACEMOU.

Zpět na domovskou stránku