Mapa exekucí v České republice
Bře 14, 2019 AktualityTipy a rady No responses
Mapa exekucí

V Česku jsou obce, kde je více jak polovina obyvatel v exekuci

Počet exekucí neustále roce. Počet lidí, kteří nezvládají své dluhy, se zvýšil v roce 2017 o 3,4 procenta na celkem 863 tisíc osob. V Česku je tak bezmála každý desátý v exekuci (9,7 %). To je velmi nelichotivá bilance. Statistiky za loňský rok zatím exekutoři nezveřejnili.

Když půjdeme do statistik roku 2017 hlouběji, zjistíme, že nejhůře je na tom Ústecký kraj, kde je podíl lidí v exekuci celkem 18 %. To znamená, že v tomto kraji má skoro každý pátý potíže se svými dluhy. Naopak na opačné straně žebříčku figurují dva kraje, kde jsou lidé vůči svým dluhům daleko zodpovědnější. Jedná se o Vysočinu a Zlínský kraj. Oba mají podíl lidí v dluhové pasti na 5,7 %.

Pokud se podíváme na republiku z pohledu okresů, tak nejzadluženější oblastí je pás táhnoucí se v příhraniční oblasti od okresu Cheb až po Českou Lípu. Nad 20 % lidí v exekuci mají okresy Sokolov, Chomutov, Most a Ústí nad Labem. Právě poslední jmenovaný je v zemi nejzadluženější, skoro 22 tisíc osob v exekuci představuje 21,85 % všech obyvatel okresu.

To, že jsou lidé nejspolehlivější v placení svých závazků na Vysočině a ve Zlínském kraji, potvrzují i okresy s nejmenším podílem předlužených. Pod 6 % jich v těchto krajích nalezneme hned šest – Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Vsetín, Zlín a Uherské Hradiště. Nejméně lidí v exekuci je v okrese Žďár nad Sázavou – 4,9 %.

Když se na Česko podíváme ještě větším drobnohledem, čekají nás zajímavější statistiky. Z pohledu obcí jsou totiž vesnice, kde “na sekeru” zřejmě pivo nedávají. Přes polovinu lidí v exekuci mají obce Pohorská Ves v okrese Český Krumlov (208 obyvatel / 126 v exekuci), a sice 60,6 %. Slezské Rudoltice 53,3 %, a například Bruntál se těší neblahé bilance 454/242. Dluhy a exekutoři budou asi nejpropíranějším tématem v obci Staré Město (Šumperk), kde je v exekuci skoro tisíc obyvatel z patnácti set (1 482 / 982) Na druhou stranu jsou i světlé vyjímky obcí, kde nemá exekuci nikdo. Jmenovat můžeme například Druhanov, Píšť nebo Líšnou.

Problém Česka ale není jen v celkovém počtu lidí v exekuci. „Skutečný problém pro Českou republiku představuje vícečetnost exekucí. Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s 10 a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších 6 tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok,” uvádí Radek Hábl, autor projektu Mapy exekucí v České republice. (ze serveru mapaexekuci.cz )

Přitom lidí se třemi a více exekucemi je skoro půl milionu, tedy více než polovina. Celkově lidé v exekuci dluží 263 miliard korun a toto číslo neustále roste. Je to smutný výsledek dřívější nedostatečné regulace poskytovatelů půjček, díky kterým si mohl podnikání otevřít prakticky každý. Dnes už je situace jiná. ČNB se snaží trh pročistit a dává proto licence jen subjektům s férovými podmínkami. Acema drží licenci ČNB a nemusíte se tudíž bát vzít si u ní úvěr.

Berte si ale půjčku, jen když je to skutečně nutné. Úvěr je dobrý sluha, ale zlý pán, a nikdo nemá zájem předávat úvěr exekutorovi. Zájem náš i váš je stejný. Vzájemně si pomoci, a především vás nedostat do těžké životní situace.