Stav financí po Vánocích aneb utrácí se v lednu méně?
Led 31, 2019 AktualityTipy a rady No responses

V lednu se z pohledu financí děje hned několik zajímavých trendů. Málokterý výzkum se mu přitom věnuje. Přečtěte si, kterých jsme si všimli my.

10 % lidí splácí v lednu vánoční náklady

Češi za Vánoce utratili zhruba 11.000 Kč. Půjčku si ale vzalo jen zhruba desetina z nich. Dá se tedy předpokládat, že tato desetina se ze začátku letošního roku trochu uskromní, aby pokryla vánoční výdaje. Co ale dělá zbylých 90 % finančně aktivní populace?

Lepší hospodaření jako novoroční předsevzetí

Leden je ideální období pro sebereflexi nejen po lidské, ale i finanční stránce. Řada lidí při bilancování výdajů za rok 2018 dospěla k závěru, že je potřeba začít dělat věci jinak, více šetřit, spolehlivěji rozkládat náklady a tak dále. To vše propojí s novoročním předsevzetím, která jsou v naší společnosti víc než oblíbená.

Tip! Pokud patříte mezi držitele finančních předsevzetí, přečtěte si náš článek o finančním úklidu.

Příprava na pokrytí daňového přiznání za rok 2018

Pro všechny podnikatele je první kvartál každého roku ve znamení daní. Zaměřují se tak na zajištění podkladů, vyhotovení daňového přiznání a v neposlední řadě uhrazení vzniklých nákladů. Ne každý využívá možnosti platby záloh. I proto je leden ideální měsíc pro začátek odkládání financí pro vytvoření dostatečné rezervy.

Tip! Týkají se daňové náklady i vás? Sledujte náš blog, v únoru budou daně naše hlavní téma!

Novoroční předsevzetí jako náklad navíc

Část populace se naopak rozhodne utrácet víc. Často aby podpořili svá novoroční předsevzetí. Může se jednat o uhrazení sportovních nebo vzdělávacích kurzů, revitalizace bytu nebo třeba šatníku a zapomínat nesmíme ani na výživové poradce, osobní trenéry nebo knihy spojené s nastartováním zdravějšího životního stylu. Peníze zde hrají nejen roli finanční, ale také motivační – Pokud si zaplatím půlroční kurz místo měsíčního, je to pro mě velký výdaj navíc a vědomí utracené částky mě nutí se aktivity účastnit.

Věděli jste, že řada lidí bere začátek nového roku jako motivaci pro založení vlastní firmy? Přečtěte si co takový začátek podnikání obnáší.