Pár tipů na finanční úklid
Říj 12, 2018 Finanční rádceTipy a rady No responses

Doma obvykle s vervou před svátky smýčíte byt. Pokud jde o finance, není na co čekat, do velkého úklidu se můžete pustit hned!

Pořádek ve financích je totiž důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Přinese vám nejen úspory, ale i klidnou mysl a o pár starostí a vrásek méně.

Platební karty vám ulehčí život, ale nemusejí vám ho prodražit. S platebními kartami se utrácí snadněji a o to víc. Chcete-li tedy ušetřit, začněte s finančním úklidem právě u nich. Používejte karty platební, ale nikoliv ty debetní nebo kreditní. Princip obou karet spočívá v tom, že utrácíte peníze banky místo svých, a za to musíte bance zaplatit. U debetních karet poplatek za přečerpání účtu, u kreditních kromě ročního poplatku za kartu také tučné úroky z vypůjčených peněz, které jste nevrátili na karetní účet během bezúročného období. Pokud jste tedy zapomnětliví nebo nemáte čas stále sledovat, jestli není třeba utracené peníze bance vrátit, vyhněte se kreditním kartám obloukem. Vyhnete se tak i zbytečným poplatkům.

Podobné je to s kontokorentem u běžného účtu. Peníze sice zdánlivě utrácíte ze svého, ale bohužel ty, které jste si ještě nevydělali. Zkrátka jdete na svém účtu do minusu. To se samozřejmě projeví i minusem při odečtení poplatků za tuto bankovní službu.

A co dál? Podívejte se na všechny pojistky, které máte uzavřené. Dost peněz totiž můžete ušetřit i v této oblasti. Životní pojištění, pojištění domácnosti, autopojištění s povinným ručením, cestovní pojištění… Jestliže všechny pojistky uzavřete se stejným pojišťovatelem, měli byste dostat „množstevní“ slevu za věrnost. Tak je to alespoň ve slušné společnosti zvykem. Ušetřit se dá i volbou četnosti splátek. Pokud místo měsíčních splátek pojistky zvolíte čtvrtletní, půlroční nebo dokonce roční frekvenci plateb, vyjde vám pojištění mnohem levněji.

A co životní pojištění s investiční složkou? Skutečně myslíte, že je to dobrá volba? Každé pojištění, vyjma penzijního, které slouží k zajištění na stará kolena, je určeno pro případ nehody, ať té zdravotní či životní, automobilové, živelní, nebo nevím jaké ještě. Pokud chcete mít skutečně dobrou životní pojistku, může z ní být jen malá část investována, a bude tomu odpovídat i výnos z této investice. Nebo opačně: budete mít velkou investici, ale malé pojištění. Jak to tedy vlastně chcete?

Občas se také rozhlédněte, co je kolem vás nového, jestli se něco nezměnilo. Podívejte se, co nabízejí konkurenční společnosti, ale třeba i vaše stávající pojišťovna. Možná vám každým rokem ze setrvačnosti posílají složenku na stejnou částku a zapomněli vám nabídnout novou, levnější variantu pojištění. Proto si ho nechte od svého pojišťovacího agenta čas od času přepočítat. Jde především o vaše peníze, a tak se o ně musíte v první řadě starat právě vy.

Zpět na domovskou stránku