Platební morálka v podnikání
Úno 15, 2019 Tipy a rady No responses

Platební morálka českých podnikatelů často dost pokulhává. Aby to nebyl i váš případ, připravili jsme pro vás 5 chytrých tipů na hospodaření s penězi. Využíváte je?

1. Udělejte si pořádek ve výdajích

Vytvořte si jednoduchý přehled všech vašich výdajů, pracujte s přesnými daty a částkami a nezapomeňte i na informace o frekvenci nebo pravidelnosti plateb. Díky tomu si udržíte dobré povědomí o termínech vašich výdajů a vyhnete se tak placení nepříjemného pénále.

2. Pracujte s trvalými příkazy a nečekejte na upomínky

U pravidelných neměnných plateb (např. pronájem kanceláře nebo dílny) vždy využívejte trvalých příkazů. Jednak budete mít o starost méně, jednak ušetříte čas na důležitější práci.

Platby, které nemůžete pokrýt trvalým příkazem nebo inkasní platbou, hraďte obratem, i kdyby to znamenalo upřít si trochu toho pohodlí. Čím důsledněji budete tohle pravidlo dodržovat, tím rychleji si ho zažijete a zautomatizujete. Mimochodem, zkoušeli jste si někdy udělat přehled, kolik vás stojí penále za upomínky?

3. Stanovte si platební priority

Stanovte si, které výdaje můžete posunout a které musíte bezpodmínečně platit včas. Posouvat byste měli pouze plánované výdaje, ne ty, které už čekají na úhradu. Investice do méně potřebných věcí nebo „radostí“ počkají, až budete mít všechny výdaje pokryté.

4. Myslete na zadní vrátka

V době, kdy se vám daří lépe, nebo kdy máte nižší výdaje, si vždy dávejte část příjmů bokem. Můžete využít spořících účtů, nebo peníze zkusit investovat. Výsledkem by měl být finanční „polštář“, který vám pomůže v opačné finanční situaci s pokrytím nečekaných výdajů. Jak se připravit na nečekané výdaje, si můžete přečíst v našem dalším článku.

5. Vyhněte se nevýhodným úvěrům

Pokud se dostanete do finanční tísně, nezoufejte. Každá situace má řešení. Místo zbytečného panikaření zvažte možnosti. V případě, že nemáte žádnou finanční rezervu, můžete využít nebankovní podnikatelské půjčky. Díky tomu se vyhnete zbytečnému papírování nebo šibeničnímu podnikatelskému úroku.

Jak jste na tom s hospodařením vy? Máte nějaký vlastní tip na lepší nakládání s penězi? Podělte se s námi na našem facebooku!