Odmítla vás banka? Najděte kvalitního poskytovatele půjček
Kvě 02, 2019 AktualityFinanční rádce No responses
Spotřebitelský úvěr od nebankovní společnosti

Trh se spotřebitelskými úvěry se díky regulaci ze strany ČNB vyčistil. Nyní můžete získat u nebankovních společností lepší úrok než v bance. Na co se při výběru poskytovatele půjček zaměřit? Hledejte licenci ČNB a vedle úroku se zajímejte i o podmínky smlouvy.

Kde si vzít půjčku, když nutně potřebujete peníze? První krok je asi nasnadě – půjdete do banky, kde máte svůj účet. Jenže tam můžete narazit. Na tento účet vám totiž chodí peníze od zaměstnavatele, banka vidí vaše pravidelné měsíční výdaje a má také přehled o všech pravidelných platbách, které vám odcházejí za telefon, elektřinu či vodu, ale třeba i o splátkách úvěrů.

Banka o vás ví možná víc než partner

Banka má o vás dokonalý přehled. Možná dokonce lepší než váš partner. Paradoxně právě to může být důvod, proč vás odmítne ve chvíli, kdy peníze nejvíc potřebujete. Obvykle se totiž nesháníte po půjčce v momentě, kdy máte přebytek, ale spíš když vás trápí nedostatek. Potkat může člověka leccos – ať už to je třeba ztráta zaměstnaní, nenadálý vysoký výdaj v rodině, nebo třeba výpadek jednoho příjmu po narození dítěte.

Když nakonec rozdýcháte to zděšení, že vám banka, u které máte úspory desítky let, nepodá v nouzi pomocnou ruku, začněte hledat alternativy. V první řadě se nabízí návštěva jiné banky. Ta ovšem už v registru (více o registrech jsme psali zde) vidí, že vás vaše „domácí“ banka odmítla, takže úspěch při žádosti o půjčku není zaručen ani zde. Zbývají pak nebankovní společnosti.

Když vás banky odmítnou

Rovnice nebankovní společnost rovná se špatná půjčka dnes už určitě neplatí. Trhu se spotřebitelskými půjčkami v roce 2016 hodně pomohla regulace České národní banky, kdy na něj začala dohlížet. Počet poskytovatelů úvěrů se tak zredukoval z 55 tisíc na necelých devět desítek. Tím, že subjekt získal licenci ČNB, se zavázal k určitým pravidlům férového úvěrování. To znamená, že pokud si půjdete pro úvěr do nebankovní společnosti s licencí ČNB, tak můžete očekávat slušné a rovné podmínky – žádné kličky ve smlouvách, kvůli kterým byste přišli na mizinu. (Více o úrocích nebankovních společností jsme psali zde).

Proto když půjdete žádat o půjčku, vyhledejte si vždy licencovaného obchodníka. Regulace v tomto směru opravdu hodně prospěla a trh se očistil o různé podomní prodejce a další podivíny (a že jich z těch 55 tisíc nebylo zrovna málo). Před regulací totiž k půjčování peněz stačilo živnostenské oprávnění, takže vlastně kdokoliv mohl dát do smlouvy takřka cokoliv.

Nabídka licencovaných nebankovních společností je dnes opravdu široká. A co je nejdůležitější, dokáží vám dát i lepší úrok, než byste dostali v bance. Jsou totiž schopné individuálně posoudit každého potencionálního dlužníka a umějí pružně přistoupit k vaší žádosti i v případech, které banky těžko vyřeší (ztráta zaměstnání nebo záznam v registru).

Úrok není vždy to nejdůležitější

A který poskytovatel je tedy ten pravý? To je víceméně individuální záležitost. Nedá se obecně říci, že jsou někteří dobří a někteří zlí. Když si potřebujete půjčit, je opravdu důležité projít si podmínky úvěru, zejména pak sekci týkající se poplatků a sankcí, a neporovnávat jen sazbu úroků. Pokud si necháte vypracovat více nabídek od různých licencovaných společností, nikdy neuděláte chybu. Důležité je si půjčovat ve chvíli, kdy to opravdu potřebujete. Před podpisem smlouvy pak vždy zhodnoťte svoje reálné schopnosti splácet, a pokud si nebudete jistí, úvěr si neberte. Acema, stejně tak jako jakákoliv jiná společnost, nemá zájem vás dostat do úzkých, ani svoji pohledávku případně vymáhat soudní cestou.