Kolik utratí Češi za Vánoce?
Pro 21, 2018 Aktuality No responses

Od dárků přes vánoční výzdobu až po nákup jídla a alkoholu, za to všechno utratí v prosinci Češi víc než čtvrtinu svojí výplaty. Přečtěte si, na kolik vyjdou české Vánoce.

Dárky za tisíce
Za jeden dárek utratí Češi v průměru 500 až 1 000 korun. Dárky dávají hlavně svým nejbližším – partnerům, dětem a rodině. Přátelé a kolegové jsou až na druhém a třetím místě. Celkově se částka, kterou plánují Češi utratit za dárky, letos vyšplhala na 6 137 Kč. To je o 20 % víc než loni, kdy byla průměrná částka za dárky 5 096 Kč. Nejčastěji najdou lidé pod stromečkem kosmetiku, oblečení a knihy.

Jídlo a dekorace
Dárky ale vánoční výdaje nekončí. Zhruba 5 000 Kč vydají Češi za nákup potravin, alkoholu a dekorací. Do této částky se počítá například vánočního cukroví, adventní věnec, dekorace do bytu, světýlka i vánoční stromeček. Živý strom pořídíte od 350 do 1 000 korun. Záleží na druhu a velikosti. Umělé se pohybují kolem 1 000 Kč.

Plánované i spontánní nakupování
V nakupování dárků jsou Češi zodpovědní. Pětina lidí jich většinu pořídí na podzim od října do listopadu. Dva týdny před Štědrým dnem má dárky obstarané 88 % Čechů. Na poslední chvíli nakupují spíš muži než ženy, ty se totiž drží připraveného plánu. Spontánní nakupování je doménou mužů. Stále větší oblibě se těší i online nakupování. E-shopům začíná sezóna už začátkem října. Letos předpokládají útratu za vánoční dárky až 44 miliard korun, což je o 6 miliard korun víc než v loňském roce.

Financování Vánoc
Po sečtení všech položek vychází české Vánoce v roce 2018 téměř na 11 000 Kč. Kolem 60 % lidí dokáže vánoční výdaje financovat z běžného příjmu. 30 % používá na vánoční dárky peníze ušetřené během roku nebo sahá do dlouhodobých úspor. Desetina lidí pak volí půjčky.

Jak slavíte Vánoce vy? Dejte nám vědět do komentářů na našem Facebooku
nebo si přečtěte další tipy, jak ušetřit v našich článcích na blogu.

Zpět na domovskou stránku