Jak se vyhnout exekuci
Říj 03, 2018 Finanční rádceTipy a rady No responses

Vyzrajte na exekuci a dluhy. V současnosti je v exekuci 863 000 lidí v ČR a do exekučního řízení se může dostat kdokoliv. Sepsali jsme pro vás hlavní pravidla, která vám pomůžou nespadnout do dluhů i s tím, jak se z nich dostat.

Hlídejte si finance

Mít přehled o svých financích je základní předpoklad pro udržení správného poměru mezi výdaji a příjmy. Stačí si vést jednoduchou tabulku, do které si budete zapisovat, co kde utratíte včetně pravidelných plateb. Ty nejlépe ohlídáte zadáním trvalých příkazů z účtu. Budete mít, tak jistotu, že na ně nezapomenete.

Promyšlené půjčky i investice

Nikdy byste se neměli vrhat do investic a půjček po hlavě. Všechny větší a dlouhodobější výdaje peněz si důkladně promyslete a proberte s celou rodinou. Srovnejte si nabídky a možnosti a ujistěte se, že i do budoucna budete moct půjčku splácet. Ideální je mít ještě před tím, než si půjčíte rezervu na půlroční provoz domácnosti.

Připusťte si problém

V případě, že už vám finanční problémy ťukají na dveře, je nejdůležitější si je připustit. Čím dřív si přiznáte existenci problému, tím dřív ho můžete začít řešit. Hned ze začátku se svěřte někomu blízkému. Ten vám může nabídnout pomoc nebo aspoň psychickou podporu. Rozhodně se nesnažte svým blízkým o svých problémech lhát a snažit se vyřešit všechno sami. Můžete si tím jen zbytečně způsobit další problémy.

Hledejte řešení

Když už vám skoro hrozí exekuce je nejlepší zůstat klidný a s chladnou hlavou zhodnotit současnou situaci. Udělat si jasno, kolik dlužíte a komu. Dál si sestavte přehled současných a budoucích příjmů, výdajů a majetku. Můžete se obrátit i na odborníka. Hlavně buďte aktivní. Vyzvedávejte si poštu, kontaktujte věřitele a zkuste sami přijít s řešením. Dluhy se totiž samy nevyřeší a dělat mrtvého brouka se vám nevyplatí. Naopak tím můžete situaci jen zhoršit.

Největší roli při finančních problémech hraje čas. Proto byste měli svoje finance řešit pravidelně a neodkládat splátky, placení pokut nebo jiné dluhy na později. Může vám to zachránit střechu nad hlavou i celou budoucnost.

Pokud potřebujete pomoct s vyplacením exekuce, můžete se obrátit například na firmu ACEMA, které vám navrhne to nejoptimálnější řešení.

Zpět na domovskou stránku