Jak ohlídat rodinný rozpočet
Lis 09, 2018 Tipy a rady No responses

Uhlídat si každý měsíc finance může být fuška. Těsně před výplatou se většina lidí nestačí divit, kam se jim peníze rozkutálely. Přitom řešení není složité, stačí trocha organizace a plánovaní. Připravili jsme pro vás tipy, jak si dobře sestavit vlastní osobní nebo rodinný rozpočet.

Proč si hlídat rozpočet

Neřešit, za co utrácíme svoje peníze, si může dovolit jen málokdo. Dlouhodobou finanční nezávislost a svobodu si člověk zajistí spíš správným plánováním než rozhazováním peněz. V nejhorších případech může neřízený rozpočet vést i k závažným finančním problémům jako dluhy, exekuce nebo osobní bankrot.

Sepsání příjmů a výdajů

Prvním krokem k vytvoření finančního rozpočtu je podrobný soupis všech příjmů a výdajů. Napište nejdřív všechno, na co si vzpomenete z hlavy. Další výdaje můžete dopisovat v průběhu. Dejte si klidně na čas, ať na nic nezapomenete. Částky zapisujte v korunových položkách, protože právě ty vám můžou dělat v rozpočtu problémy.

Rozdělení financí

Existuje několik možností a doporučení, podle kterých si můžete rozdělit finance. Všechny se, ale shodují na tom, že je důležité si finance rozdělit minimálně na tři velké celky. Poměry mezi jednotlivými hromádkami se liší. Někdo doporučuje poměr 1/7/2 jiný 5/3/2. Největší částka vždy patří financím, které je třeba vynaložit na každodenní život, jako je nájem, poplatky za energie, splátky a další. V obou případech zastupuje číslo 2 částku, kterou byste měli odkládat bokem do tzv. železné rezervy. Zbytek peněz můžete využít, jak chcete, na odměnu pro sebe, na koníčky, zábavu, kulturu a podobné aktivity.

Tematické hromádky

Ideální rozpočet by měl ukazovat víc než jen tři hlavní hromádky. Pro lepší přehlednost a následnou optimalizaci výdajů je nejlepší si vydané peníze zapisovat do konkrétních kategorií. Například jídlo, zábava, doprava, drogerie a další. Díky tomu budete mít perfektní přehled i o malých výdajích, jako je káva, sladkosti a další drobné nákupy.

Denní a týdenní limit

Jestli vás neláká každodenní zapisování každé účtenky, pak je tu další možnost, nastavení limitu. Ten může být jak denní, tak týdenní. Zkrátka si částku, která vám zbyla po zaplacení všech povinných výdajů, rozdělíte do jednotlivých dní nebo týdnů. Důležité je mít k dispozici opravdu jen daný limit. Nemělo by se vám stávat, že sáhnete na peníze na další den nebo týden. Nejlepší způsob, jak limit nepřekročit, je nemít v danou dobu víc než povolenou částku. Zapomeňte proto na kreditní kartu a raději vsaďte na hotovost.

Optimalizace rozpočtu

V momentě, kdy máte přesný přehled o svých financích a vedete si účty pár týdnů nebo měsíců, přichází na řadu optimalizace. Postupně můžete měsíc od měsíce vylepšovat svoje finanční rozhodnutí a snadno zjistíte, kudy vám peníze utíkají.

Potřebujete podpořit váš rodinný rozpočet? Půjčíme vám od 100 000 Kč do 2 000 000 Kč se splatností až 20 let. Více na webu ACEMA.

Zpět na úvodní stránku