Co byste měli zvážit před koupí nemovitosti
Úno 11, 2019 Finanční rádceTipy a rady No responses

Koupě nemovitosti je jednou ze zásadních životních investic. Ať už jde o nemovitost k bydlení, nebo k pronájmu, pravděpodobně nebudete krýt celou finanční částku ze svých peněz. Důležité není jenom, jaká je cena, stav a lokalita nemovitosti, ale i vaše finanční situace a možnosti získání zbytku financí. Než se rozhodnete ke koupi, zvažte následující body.

1. Lokalita

Jedním z nejpodstatnějších faktorů při výběru nemovitosti je lokalita a s tím spojená občanská vybavenost. To znamená blízkost školek, škol, lékařů, obchodních center i důležitých železničních a silničních uzlů. Zhodnoťte lokalitu i v obecnějším měřítku, jaká je v daném regionu nezaměstnanost, jestli je v blízkosti nového bydliště společnost, která nabízí práci blízkou vašemu profesnímu oboru.

2. Stav nemovitosti

Když kupujete starší nemovitost, nechte si odborníkem prověřit její stavebně technický stav. Ideálně si také vyžádejte kolaudační rozhodnutí a stavební dokumentaci, která se k nemovitosti váže. Tím si ověříte, že nemovitost je postavena v rámci norem stavebního práva. Dále si určitě ověřte, jestli je pro plochu, kde jsou předmětné pozemky, vydaný územní plán. Může se totiž stát, že pozemky, které kupujete, budou v budoucnu součástí plánovaných staveb.

3. Cena

Pokud se zamilujete na první pohled do nějaké nemovitosti, porovnejte si nejdříve ceny srovnatelných nemovitostí v okolí. Zohledněte své finanční možnosti, současné podmínky hypoték a půjček – jestli máte alespoň 20 % na pokrytí hodnoty nemovitosti, která bude v zástavě jako zajištění úvěru. O nových regulacích hypoték Českou národní bankou jsme vás už informovali v tomto článku.

4. Předchozí majitel

Zjistěte si, proč původní majitel nemovitost prodává. Podezřele nízká cena nebo to, že majitel příliš spěchá na prodej nemovitosti, můžou být znaky nevhodné koupě. Prověřte si, jestli prodávající je skutečně majitelem dané nemovitosti. V případě, že nemovitost vlastní manželé, musí dát souhlas s prodejem nemovitosti oba. Ověřte si také, jestli je nemovitost pojistitelná. To znamená, že se nenachází v povodňové zóně apod. Vyhnete se tak problémům při žádání o hypotéku. Před podepsáním smlouvy nezapomeňte na jeden z nejdůležitějších bodů, a to ověřit na katastru nemovitostí, jestli na nemovitosti nejsou věcná břemena nebo zástavy.

Pokud přemýšlíte, kam investovat svoje finance a plánujete koupit nemovitost k dalšímu pronájmu, sepsali jsme pro vás několik tipů, proč upřednostnit krátkodobý pronájem před dlouhodobým.

S koupí nemovitostí vám v ACEMA rádi pomůžeme. Poskytujeme jak hypotéky na pronájem, půjčky pro podnikatele, tak půjčky na cokoli, například na koupi nemovitosti. Kontaktujte nás pro více informací.