Cesta z dluhového pekla? Zpětný leasing nemovitostí
Kvě 27, 2019 AktualityFinanční rádce No responses
Odkup nemovitosti

Pokud se rodina nebo jednotlivec dostane na kraj dluhové pasti, existuje řešení. Může zastavit nemovitost a všechny dluhy zaplatit. Stěhovat se přitom nemusí a zůstane ve svém.

První hypotéka se v Česku objevila na konci devadesátých let. Za více než 20 let se tento produkt v našich domácnostech doslova „zabydlel“. Mezi mladými rodinami je podíl těch, které si na vlastní bydlení nepůjčily, poměrně nízký. Hypotéka se prostě stala standardem naší společnosti. Není to dluh, za který by se někdo styděl. Je jednoduše součástí našich životů.

U těch šťastnějších je hypotéka jediný úvěr, který splácejí. Ne všichni mají ale své závazky bez problémů a může se snadno stát, že dluhy člověku přerostou přes hlavu. Zlomový bod nastává v situaci, kdy výše vašich měsíčních závazků převyšuje příjmy domácnosti, snížené o povinné výdaje na provoz (energie, jídlo atd.).

Mnozí lidé si myslí, že z takové situace není východisko. Nevidí světlo na konci tunelu, a to jim působí nejen psychické problémy. Přitom řešení se dá najít vždy. Stačí se jen zamyslet a najít takové, které bude nejméně finančně náročné a nezatíží rodinu. Ideálním produktem v této situaci může být zpětný leasing nemovitosti.

Jak to funguje? Pro začátek je třeba říci, že celková výše dluhů nesmí převyšovat hodnotu nemovitostí v majetku. Uveďme příklad. Mám dům na předměstí města, jehož hodnota je 5 milionů korun. Na domě vázne hypotéka, na které zbývá doplatit 2,5 milionu korun, tedy polovina hodnoty dluhu. Rodina má ale ještě další závazky v podobě leasingu na auto ve výši 500 tisíc korun (měsíční splátka 15 tisíc) a spotřebitelský úvěr ve výši 200 tisíc s měsíční splátkou 5 tisíc korun. Celkově rodina na splátkách platí přes 30 tisíc korun a nezbývá jí na běžný provoz domácnosti, který odhadují na 15 až 20 tisíc měsíčně. Vzhledem k tomu, že jejich celkové dluhy dosahují zhruba 3,2 milionu a hodnota nemovitosti je 5 milionů, můžou se ze spletité situace vyvázat odkupem nemovitosti.

Jak to probíhá? Společnost Unidebt vyplatí všechny vzniklé dluhy – hypotéku, leasing a spotřebitelský úvěr, vezme si nemovitost do zástavy, sníží měsíční splátky rodině na zhruba 10 tisíc korun a v domě je nechá bydlet na základě nájemní smlouvy. Zároveň se zaváže, že kdykoliv rodina bude chtít dům zpět, odprodá jim nemovitost za zbývající dlužnou částku. Zpětný leasing totiž můžete kdykoliv ukončit a převést nemovitost zpět do svého vlastnictví.

Tento produkt zatím na českém trhu není příliš rozšířený. Je to škoda především pro ty, kteří o této možnosti nevěděli – nemovitost jim pak byla zabavena, prodána za nižší částku a výtěžek z aukce ani nepokryl celkové závazky. Ve výsledku tak nemají dům a zároveň ještě musí splácet staré dluhy. Reverzní leasing nemovitosti by v takovém případě vše jednoduše a hlavně rychle vyřešil.