5 věcí, za které Češi utrácejí nejvíc
Říj 19, 2018 Aktuality No responses

Bydlení, potraviny, doprava, kultura a sport a alkohol s tabákem. Za těchhle pět položek utrácejí české domácnosti nejvíc. Kromě základních životních potřeb tak svoje peníze investují do odpočinku a zábavy. Zjistěte víc o výdajích Čechů.

1. Bydlení a energie

Náklady na bydlení a energie jsou už tradičně na prvním místě výdajů českých domácností.
Z rodinného rozpočtu připadne celých 26,5 % na nájem, elektřinu, plyn, vodu a další. Ve srovnání s Evropou jsme nad průměrem, ten je 24,5 %. Současný trh s nemovitostmi navíc podporuje zvyšování finančních výdajů za bydlení. Do budoucna je tak pravděpodobný další nárůst.

2. Potraviny a nealkoholické nápoje

Potraviny si stejně jako bydlení drží stálou druhou příčku. Z rodinného rozpočtu odejde právě na ně průměrně 16,8 % měsíčních financí. Ceny potravin se markantně nemění. Češi se ale v poslední době nezdráhají připlatit za kvalitu. Vybírají si kvalitnější maso, ryby a vajíčka z českých podestýlek. Zároveň se rozšiřuje podpora českých maloobchodníků a české produkce zeleniny i ovoce. Na oblíbenosti stoupá i online nákup potravin, Česká republika je na třetím místě hned po Velké Británii a Francii.

3. Doprava

Další důležitou položkou v rodinných výdajích je doprava. Ať už jde o cestování autem, vlakem nebo MHD. Každodenní cestování členů domácnosti tvoří 10 % všech výdajů. Do zaměstnání cestuje denně necelý milion Čechů, z toho se polovina přesouvá do jiného okresu nebo kraje. Na svých cestách stráví Češi hodinu i víc.

4. Rekreace, kultura a sport

Češi si čím dál víc hledí i odpočinku a plnohodnotného trávení volného času. Ať už jde o pasivní nebo aktivní formu relaxace, měsíční útrata za tuto položku tvoří 9 %. Zvýšení zájmu o rekreaci podporují hlavně výhodné internetové nabídky slevových portálů. I návštěva kina nebo divadla patří v Česku k oblíbené zábavě. Nejvíc ale Češi utratí za sport. Tomu se věnuje každý druhý Čech minimálně jednou týdně.

5. Alkohol a tabák

Poslední výraznou položkou v rozpočtu českých domácností je alkohol a tabák. Za ty utratí Češi měsíčně až 8,4 % financí. V České republice kouří 28,6 % obyvatel. Alkohol pravidelně pije 13,8 % Čechů. Česká republika má tak jednu z největších spotřeb alkoholu v Evropě.

Za co jste naposledy nejvíc utratili vy? Dejte nám vědět do komentářů na naší facebookové stránce.

Zpět na domovskou stránku